khamenei.ir
محل تبلیغ شما
شماره مطلب: 18040
1396-04-21 11:14
کارشناس مسائل سیاسی گفت: قرارداد توتال بیشتر شبیه قرارداد ترکمنچای و یک جفای آشکار به ملت ایران است و به همین دلیل باید مجلس ورود جدی داشته باشد و ابهامات را برطرف کند.

به گزارش نهبندان خبر، حسن هانی زاده کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خاورستان، درخصوص قرارداد توتال اظهار کرد: قرارداد پارس جنوبی با شرکت توتال فرانسه دارای ابهاماتی است که این ابهامات همچنان شفاف نشده و وزارت نفت هم پاسخگوی نمایندگان مجلس و قشرهای مختلف نیست.

 
وی افزود: از آنجا که فرانسه دارای مواضع خصمانه ای نسبت به ایران است و با توجه به این‌که سمینار و نشست گروهک تروریستی منافقین همزمان با سفر وزیر امورخارجه ایران به فرانسه، در پاریس تشکیل شد، اینطور به نظر می رسد که فرانسه همچنان سیاست باج خواهانه از جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کند.
 
کارشناس مسائل سیاسی گفت: بنظر می رسد قراردادی که با توتال امضا شد مسیر قانونی خود را دنبال نکرد چرا که برای روند قانونی این قرارداد، ابتدا باید موضوع به صورت مناقصه ای برگزار می شد و سپس مجلس شورای اسلامی بخصوص کمیسیون انرژی باید در خصوص این قرارداد نظر می داد تا مشخص شود که این قرارداد تا چه حد تضمین کننده منافع ملی ایران است.
 
هانی زاده بیان کرد: اما متاسفانه این پروسه قانونی طی نشده و بصورت فوری و بدون هیچ مقدمه ای قرارداد امضا شد.
 
وی با اشاره به اینکه  باید یک تجدید نظر اساسی درخصوص این قرارداد انجام شود تصریح کرد: باید تضمین های لازم از دولت فرانسه گرفته می شد که در قبال توتال، تکلیف منافقین را در فرانسه روشن و این گروهک تروریستی را از فرانسه اخراج کند، اما این مسیر طی نشد و این قراردادی که امضا شده با برخی از قوانین جاری کشور همخوانی ندارد.
 
کارشناس مسائل سیاسی اظهارکرد: قرارداد توتال بیشتر شبیه قرارداد ترکمنچای و یک جفای آشکار به ملت ایران است و به همین دلیل باید مجلس ورود جدی داشته باشد و ابهامات را برطرف کند.
 
هانی زاده افزود: وزارت نفت هم باید در خصوص این قرارداد پاسخگو باشد و جلسه مشترکی را با مجلس و بخصوص با کمیسیون انرژی تشکیل و قرارداد را مورد بحث قرار دهد و تا زمانی که مجلس این قرارداد را تصویب نکرده و نظر قطعی نداده است نباید عملیاتی شود.
 
کارشناس مسائل سیاسی در خصوص اینکه برخی از دولتی ها این قرارداد را از ثمرات برجام می دانند گفت: با توجه به سهم بالای شرکت توتال دراستخراج نفت در این قرارداد، این قرارداد تضمین کننده منافع ملی ایران نیست و اگر از ثمرات برجام است باید در مجلس شورای اسلامی مورد بحث قرار می گرفت و سپس به تصویب می رسید.
 
هانی زاده با طرح این سوال که اگر این قرارداد از ثمرات برجام است پس چرا آمریکایی ها هر روز تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع می کنند اذعان کرد: به نظر می رسد که برنده نهایی در این قرارداد فرانسه و شرکت توتال است.
 
وی اظهارکرد: هم اکنون در جمهوری اسلامی ایران شرکت های هستند که توان بالایی به لحاظ فناوری استخراج نفت دارند و اگر این قرارداد امضا نمی شد و مناقصه برگزار می شد شاید شرکت های داخلی با هزینه کمتری برنده مناقصه می شدند که این موضوع مطرح نشد و پنهان کاری های زیادی در این خصوص انجام شد.
 
انتهای پیام/

دیدگاه شما