khamenei.ir
محل تبلیغ شما
شماره مطلب: 18427
1396-06-15 15:50
مدیر امور عشایری نهبندان گفت: عملیات مرمت 350 کیلومتر از ایل راه ‌های عشایر شهرستان آغاز شد.

به گزارش نهبندان خبر،محمد جهان بین روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مقدار ایل راه برای کوچ پاییزه عشایر با اعتبار 800 میلیون ریال مرمت می شود.
وی وسعت ایل راه‌های عشایر نهبندان را 800 کیلومتر عنوان کرد و گفت: در سال جاری 164 میلیون تومان اعتبار برای مرمت ایل راه های شهرستان مصوب شد.
وی با بیان اینکه ایل راه‌های عشایر در 2 نوبت بهار و تابستان مرمت می شود افزود: در زمینه مرمت ایل راه های عشایر با کمبود اعتبار مواجه هستیم و امسال مرمت با دیون انجام شد.
مدیر امور عشایری نهبندان بیان کرد: کوچ پاییزه عشایر در این شهرستان از اواسط شهریور آغاز می شود و تا اواخر مهر ادامه دارد که عشایر به مناطق قشلاقی چاهشند، دغال، طبسین، چاه عباس سموری، خمینی‌آباد، افضل‌آباد و چاهبک کوچ می کنند.
وی گفت: همچنین از ابتدای امسال 10 هزار مترمکعب آب به 90 محله عشایری شهرستان ارسال شده است.
وی وسعت زیاد شهرستان، فرسودگی تانکرهای آبرسان، خاکی بودن راه ‌های عشایری، کمبود اعتبار و خشک شدن چشمه ها و چاه های مالداری را مهمترین مشکل تامین آب عشایر ذکر کرد و گفت: باید تخصیص اعتبار برای آبرسانی به عشایر مورد توجه مسئولان خراسان جنوبی قرار گیرد.
جهان بین یادآور شد: جمعیت عشایر نهبندان 16 هزار و 190 نفر است که 31 درصد جمعیت شهرستان را تشکیل می دهند.
بهلولی، محمودی، کرده ای، اردونی، جمالزهی، یوسف زهی، آخوندی، نخعی و نوری از جمله اقوام عشایر نهبندان است.
شهرستان نهبندان با 140 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و 26 هزار کیلومتر مربع وسعت در جنوبی ترین نقطه خراسان جنوبی در ناحیه بیابانی، تقریبا خشک و کم آب استان قرار دارد.
شهر نهبندان مرکز این شهرستان در 105 کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین