khamenei.ir
محل تبلیغ شما
شماره مطلب: 18516
1396-06-30 20:06
رئیس اداره بهزیستی نهبندان :
نهبندان دارای 4300 نفر سالمند است
محمد بارانی گفت: سالمندان ذخایر پر بهای انسانی هستند، باید با هدف ایجاد هماهنگی بین دستگاهی جهت تکریم و حمایت از قشر سالمند و فرهنگ سازی آن در خانواده و جامعه بکوشیم.

به گزارش نهبندان خبر، محمد بارانی   رئیس اداره بهزیستی نهبندان  پیش از ظهر امروز در جلسه شورای ملی سالمندی و بهزیستی نهبندان گفت:از آنجا که سالمندان ذخایر پر بهای انسانی هستند، باید با هدف ایجاد هماهنگی بین دستگاهی جهت تکریم و حمایت از قشر سالمند و فرهنگ سازی  آن در خانواده و جامعه بکوشیم.

وی افزود: بر اساس آمارهای گرفته شده، جمعیت سالمندی  ایران رو به افزایش است  و در حال حاضر بین 8 تا 14 درصد می باشد، و لذا اگر برنامه ریزی مدونی در این خصوص انجام نگیرد پدیده سالمندی هزینه هایی از قبیل شکاف نسلی بین جوانان و سالمندان، جمع شدن چترهای حمایتی خانواده از سالمندان و چالش  نظام تامین اجتماعی دارد.

 محمد بارانی با بیان اینکه جمعیت سالمندی شهرستان تقریبا نزدیک به 4300 سالمند است گفت: باید برنامه ریزی دقیق  در حوزه های سلامت،ورزش، اوقات فراغت، توانبخشی و ایجاد بسترهای لازم جهت حضور سالمندان در اجتماع اندیشیده شودتا بتوانیم  در جهت ساماندهی وضعیت سلامت و رفاه سالمندان، بهبود روش زندگی و ارتقای کیفیت شاخص های زندگی  این عزیزان و در کل داشتن یک شهر دوستدار سالمند قدم بر داریم.

 وی اظهار داشت: از آنجا که سالمندان  قبلا عضوی از خدمتگزاران جامعه بوده اند و دینی بر جامعه و گردن ما مسئولین  دارند ، نباید شان و منزلت آنها کاهش یابد، پس باید ابتدا اقداماتی غیر از تاسیس خانه سالمند انجام دهیم، یعنی بیاییم  موسسه ای مردمی، فرهنگی و اجتماعی، هنری و ورزشی به نام بنیاد فرزانگان برای سالمندان راه اندازی و تاسیس کنیم تا  از این طریق با کمک و جلب مشارکت خود سالمندان، اعضای خانواده آنها، خیرین  و حمایت های دولت در راستای رفع مشکلات موجود سالمندان اقداماتی موثر برداشته شود.

بارانی در ادامه با بیان اینکه 7 تا 16 مهر ماه مصادف است با هفته ملی سالمند از اعضای شورای سالمندان خواست که این اداره را در طول هفته سالمند که با شعار(حرکت به سوی آینده: بهره گیری از استعدادها، همکاریها و مشارکت افراد سالمند در جامعه) برنامه ایی از قبیل:دیدار با سالمندان همراه غبار روبی مزار شهدا با حضور سالمندان، برگزاری همایش پیاده روی سالمندان در جهت تکریم آنها، تقدیر از سالمند نخبه شهرستان،برپایی پایگاه سلامت با همکاری شبکه بهداشت و درمان در نماز جمعه،آموزش سالمندان در زمینه تغذیه، سلامت، بهداشت روان و... همراهی نمایند.

 علیرضا صادقی معاون عمرانی فرماندار  با  اعلام وظیفه این شورا مبنی بر رصد مشکلات و مسائل مرتبط با سالمندی و برنامه ریزی برای بهبود وضعیت جامعه هدف در نهبندان دانست و گفت:تامین حداقل نیازهای اساسی سالمندان،حفظ احترام و حرمت سالمندان با استفاده از تمام ظرفیت ها یک امر ضروری است که باید این امر را جدی گرفته و زمینه لازم برای حفظ جایگاه سالمندان را فراهم نماییم.

وی افزود:نباید بگذاریم سالمندی باعث معلولیت و ایجاد بیماری ها و مشکلات دیگر سالمندان شود لذا باید با فراهم  آوردن محیطی با نشاط، ایجاد مکان هایی برای دور همی سالمندان و باز نشستگان و همچنین با ارائه آموزش های لازم در زمینه هایی از قبیل مهارت های زندگی، بهداشت روان، تغذیه سالم و... شرایطی را فراهم آوریم که آنها بتوانند در جامعه حضور یابند و تجربه های خود را به دیگران انتقال دهند.

در ادامه معاون عمرانی فرماندار با بیان اینکه برطرف کردن مشکلات سالمندان از مهمترین دغدغه های مسئولان است از تمامی ادارات شهرستان درخواست نمود همکاری لازم را در حوزه سیاست گذاری و توانمند سازی سالمندان داشته باشند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما