khamenei.ir
محل تبلیغ شما
شماره مطلب: 18774
1396-08-20 10:18
گزارشی از پنبه کاران شهرستان نهبندان؛
وقتی طلای سفید به کام کشاورزان سیاه می شود
پنبه کاران نهبندانی خواستار حمایت دولت و وزارتخانه از این محصول استراتژیک شدند چرا که خرید محصول پنبه،کیلویی دو هزار و هشتصد تومان ،جوابگوی هزینه های تولید صرف شده و سود حاصل از فروش آن نیست و کشاورزان چاره ای جز تغییر کشت محصول نخواهند داشت.

به گزارش نهبندان خبر،پنبه که طلای سفید نام گرفته است یکی از مهمترین و قدیمی ترین گیاهان لیفی است که در مزارع شهرستان نهبندان کشت می شود.

از قدیم الایام مردم منطقه، چاهداشی  و میغان را با نام پنبه می شناخته و در فصل پاییز برای کمک به هم ولایتی های خود راهی این دیار می شده اند.

برداشت پنبه از اوایل مهرماه شروع و تا پایان آذرماه ادامه دارد و در بعضی مواقع  به علت شرایط جوی ،برداشت این محصول به فروردین ماه نیز می رسد.

با توجه به اینکه هم اکنون پنبه کاران شهرستان نهبندان در حال برداشت محصول پنبه از مزارع خود هستند باید خوشحال از برداشت محصول باشند اما آنان از اوضاع کنونی راضی نیستند و از این بی مهری گلایه های بسیار دارند.

فقدان ماشین آلات مکانیزه کشت و برداشت موجب شده است تا پنبه کاران با روش هایی کاملا سنتی زراعت کنند که هر ساله این روند هزینه های تولید آنان را بسیار افزایش می دهد تا جایی که دیگر رغبت به کاشت این محصول نشان نمی دهند.

کشاورزان پنبه کار با دست و پنجه نرم کردن در فصل کاشت و مبارزه با آفات و بیماری ها،در بخش دوم کار در زمان برداشت نیز با دغدغه قیمت پایین بازار برای خرید محصول و البته خرید به صورت اقساطی و بلند مدت روبرو می شوند.

با توجه به اینکه پنبه یک محصول استراتژیک می باشد و همه ساله مقادیر زیادی پنبه وارد کشور شده و ارز را خارج می سازد باید چاره ای اندیشیده تا به سطح خود کفایی برسیم اما،گویا دولتمردان هیچ حمایتی از پنبه نداشته و این محصول با کشاورزان را به خاطره ها سپرده اند.

حبیب جهان نما یکی از کشاورزان پنبه کار چاهداشی در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: از پنبه کاران هیچ حمایتی نمی شود.

او ادامه می دهد: بذر پنبه کیلویی سه هزار و صد تومان به دست ما رسیده و حال که زمان برداشت پنبه و عرضه به بازار فرا رسیده قیمت مصوب پنبه کیلویی دو هزار و هشتصد تومان می باشد.

کشاورز پنبه کار اظهارداشت: این کشت مقرون به صرفه نیست و کشت پنبه را رها خواهم کرد.

موسی دیگر کشاورز پنبه کار می گوید: بازاری برای فروش پنبه وجود ندارد،مال خرهایی هستند که محصول را به صورت اقساطی و بلند مدت خریده و این شایسه نیست چرا که در فصل کاشت هزینه هایی زیادی از جمله آبیاری،سم زنی،کود پاشی ،وجین گیاه و... را متحمل شده و به بازار بدهکاریم .

 رحیمه اکبری دیگر بانوی کشاورز منطقه چاهداشی می گوید:بروز آفات و بیماری در مزارع پنبه از دیگر مشکلات زمان داشت است که هر ساله بهره وری از محصول را با مشکل روبرو می کند.

وی افزود: در شهرستان نهبندان کارگاه فرآوری پنبه وجود ندارد و ما مجبور به فروش پنبه به صورت واسطه ای هستیم که این خود،کشاورزان را متضرر می سازد.

پنبه کاران نهبندانی خواستار حمایت دولت و وزارتخانه از این محصول استراتژیک شدند چرا که خرید محصول پنبه،کیلویی دو هزار و هشتصد تومان ،جوابگوی هزینه های تولید صرف شده و سود حاصل از فروش آن نیست و کشاورزان چاره ای جز تغییر کشت محصول نخواهند داشت.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین