khamenei.ir
محل تبلیغ شما
شماره مطلب: 18862
1396-09-05 13:12
بحران آب در دهک عربخانه نهبندان به بحران رسیده است و بیش از 2000 نفر جمعیت این روستای بزرگ و عظیم در بحران کم آبی بسر می برند و این در حالیست که مردم منطقه دهک مظلوم واقع شدند.

به گزارش نهبندان خبر،با وجود اینکه نزدیک به 70 درصد از سطح زمین را آب فرا گرفته است ولی بحران آب در دهک عربخانه نهبندان به خطر رسیده است و بیش از 2000 نفر جمعیت این روستای بزرگ و عظیم در بحران کم آبی بسر می برند و این در حالیست که مردم منطقه دهک مظلوم واقع شدند.

مردم این منطقه مجبور هستند برای مصارف خوراکی از آب غیر استاندارد و غیر بهداشتی استفاده کنند که این مسئله موجب بروز بیماری های کلیوی،روده ای و انگلی در میان مردم و به ویژه کودکان شده است.

جنگ آب در دهک کاملا مشهود است چرا که آب در منبع ذخیره و در یک ساعت از شبانه روز فعال و در اختیار مردم قرار می گیرد.

دهک که در حال گذراندن روزهای سخت و سرد است،مردمانش را به تنگ آورده و بی آبی مشکلات دیگری را بر سر راه آنها قرار داده است.

احمد جعفری یکی از اهالی دهک عمق فاجعه را اینگونه بیان می کند:بی آبی امان ما را بریده است،دانش آموزان و فرزندان ما در فصل سرد یارای تحصیل و نشستن بر سر کلاس درس را ندارند چرا که آب نیست و شوفاژ خاموش است.

وی افزود: از سوز سرما انگشتانشان بی حس و یارای قلم در دست گرفتن را ندارند و این موجب افت تحصیلی شده است.

سعیدی مرد دهکی فریاد می زند به داد ما برسید و ادامه می دهد:در منطقه دهک زندگی کردن معنا و مفهوم ندارد ،رنج اینجا مایه حیات است که به کیمیا تبدیل شده است.

او که اظهار داشت سکونت گاهشان در ارتفاعات و بلندی قرار دارد از داشتن یک ساعت آب در شبانه روز محروم است و باید با الاغ آب آشامیدنی را از چشمه ای که در مزار سلطان محمد واقع شده تامین نماید.

مهاجرت از دهک به شهرستان های مجاور بسیار انجام می شود و مردمان مانده در دهک با داشتن چند گوسفند عمر می گذرانند.

سوال این است: مردم دهک که یک ساعت در شبانه روز آب را به چشم نظاره می کنند آیا خواهند توانست به شست و روب ،حمام،ذخیره آب و... بپردازند.

گویا نبود آب قابل شرب در دهک منطقه سرداران شهید سریالی نا تمام شدنی است چرا که به گفته مسئولین محلی، پیگیری هائی انجام شده و قول های نیز به ساکنین منطقه داده شده است.

اما با توجه به شروع فصل سرما،انجام پروژه های عمرانی به سختی و کندی پیش خواهد رفت و این سریال ادامه خواهد داشت.

انتظار می رود مسئولین کمر همت بسته و در رفع مشکل آب مردم منطقه گامی مثبت برداشته و موجبات حیاتی ادامه دار را در دهک فراهم سازند.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین