khamenei.ir
محل تبلیغ شما
شماره مطلب: 18914
1396-09-10 19:31
خطبه‌های ائمه جمعه شهرستا‌ن‌های خراسان جنوبی؛
وحدت تنها رمز پیروزی مسلمانان مقابل توطئه های دشمنان است
ائمه جمعه خراسان جنوبی در خطبه‌های امروز نماز جمعه وحدت را تنها راهکار پیروزی مسلمین بر استکبار ارزیابی کردند.

به گزارش نهبندان خبر،حجت‌الاسلام و المسلمین محمد مختاری امام جمعه موقت بیرجند به نقل از خاورستان در خطبه نمازجمعه امروز بیرجند با اشاره به هفته وحدت گفت: اگر امت اسلامی قدر آموزه‌های اسلامی را می‌دانستند و حول حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم متحد می‌شدند، امروز فساد و نابسامانی در دنیا موج نمی‌زد و صلاح و پاکی در اسلام حاکم بود.

وی افزود: آن‌چه باعث شد خورشید اسلام دچار خسوف شود، اختلافاتی بود که بعد از پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم ایجاد شد و افرادی مانند بنی‌امیه مسیر امت اسلامی را منحرف و به دین اسلام و امت اسلامی ظلم کردند.
امام جمعه موقت بیرجند اظهار کرد: اولین قدم برای حکم‌فرماشدن آموزه‌های اسلامی، اتحاد است؛ این بدان معنی نیست که افراد مذهب خود را کنار بگذارند بلکه اختلاف را کنار بگذارند چراکه مشترکات زیادی بین تشیع و تسنن وجود دارد.
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری تصریح کرد: هرکس اصول دین و آموزه‌های اسلام را داشته باشد، او مسلمان است و باید با او متحد شد.
وی متذکر شد: اختلافات را پنهان نمی‌کنیم اما زمانی‌که مشترکات زیادی داریم و همچنین، دشمنان مشترک زیادی داریم و این دشمنان، دشمن اسلام هستند، نباید اختلافات را برپا کنیم بلکه باید علما مسائل را حل کنند و با وحدت، مشت محکمی بر دهان دشمنان اسلام شوند.
امام جمعه موقت بیرجند گفت: اتحاد، تاکتیک موقت نیست بلکه راهبرد جدّی است که در طول تاریخ، امامان و علما به ما آموختند و باید مراقب دشمنانِ این اتحاد باشیم.
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری انواع دشمنان اتحاد مسلمانان را این‌گونه بیان کرد: اولین دشمنِ اتحادِ مسلمانان، کفار، استکبار و صهیونیست است و این دشمنان از درست‌کردن داعش و به جان هم انداختن مسلمانان سود می‌برند.
وی اضافه کرد: استکبار و صهیونیست، به وسیله‌ی داعش، دنیا را نسبت به اسلام بدبین می‌کنند، نیروهای اسلام را نابود می‌کنند و بیداری اسلامی که می‌رفت تا صهیونیست را ریشه‌کن کند، منحرف کردند.
امام جمعه موقت بیرجند گفت: دشمنِ اسلام، آمریکا و اسرائیل است و طبق متن قرآن، دشمن‌ترینِ دشمنان اسلام، یهود است.
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری، دومین دشمن اسلام را منافقان امت نام برد و افزود: منافقان، بدترین ضربه‌ها را در طول تاریخ به اسلام زدند و آل‌سعود امروز مصداق اصلی منافقان است چراکه دنیای اسلام را به جان هم انداختند و با دشمنان اسلام یعنی با استکبار، یهود و صهیونیست هم پیاله شدند.
وی تصریح کرد: با جنایات داعش، بر همگان روشن شده است که آل‌سعود، همان آل‌یهود و دشمنِ اسلام و مسلمین است.
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری، سومین دشمن اسلام را جاهلان شیعه و سنی عنوان کرد و افزود:  از جاهلان شیعه به شیعه‌ی انگلیسی یاد کرده‌اند.
وی تأکید کرد: هر سخن و رفتاری که تفرقه ایجاد کند و احساسات اهل سنت را جریحه‌دار کند، محکوم است.
امام جمعه موقت بیرجند تصریح کرد: نباید بگذاریم شیعه‌ی نادان یا سنی نادان، اختلاف ایجاد کنند چراکه ما با اهل‌سنت برادر هستیم.
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری بابیان‌این‌که وهابی‌ها، دشمن اهل‌سنت و دشمن شیعه هستند افزود: علمای شیعه داعیه‌دار اتحاد بودند و علمای اهل‌سنت نیز جلوی برخی جهالت‌ها را بگیرند.
وی متذکر شد: کدام آیه قرآن و روایت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم است که شیعه، خلاف آن عمل می‌کند؟ شب و روز از مناره‌های شیعیان، أشهد أن لاإاله‌إالاالله و أشهد أن محمدالرسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بلند است.
امام جمعه موقت بیرجند گفت: دوست اصلیِ دنیای اسلام، محبان اهل‌بیت علیه‌السلام هستند و دشمنانِ اصلیِ دنیای اسلام، استکبار و آل‌سعود است.
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری با اشاره به روز مجلس شورای اسلامی، بابیان‌این‌که شهید مدرس ویژگی‌هایی داشت که الگو است اظهار کرد: مجلس ایده‌آل مجلسی است که این ویژگی‌ها را داشته باشد و نماینده‌ای که این ویژگی‌ها را داشته باشد، مانند شهید مدرس ابدی می‌شود.
وی در بیان اولین ویژگی شهید مدرس گفت: شهید مدرس بنده‌ی مخلص خدا بود و سیاست او تابع دیانتش بود.
امام جمعه موقت بیرجند تأکید کرد: نمایندگان اگر بخواهند گرفتار نشوند، باید سیاستشان تابع دیانتشان باشد و مخلصانه عمل کنند.
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری افزود: علت اصلیِ این‌که امام خمینی رحمه‌الله‌علیه و مقام معظم رهبری در دل‌های مردم جا دارند این است که مردم می‌دانند ایشان برای رضای خدا به میدان سیاست آمدند.
وی خاطرنشان کرد: شهید مدرس، خدمتگزار مخلص بندگان خدا بود؛ به تبعید و شهادت تن داد اما قدمی علیه منافع ملی برنداشت و برای نمایندگان نیز باید این‌گونه باشد که دین و منافع مردم باید خط قرمز نمایندگان باشد.
امام جمعه موقت بیرجند، قانون‌مداری را دومین ویژگی شهید مدرس عنوان کرد و گفت: شهید مدرس قانونِ زمان طاغوت که قانونِ خوبی نبود را از هرج و مرج و بی‌قانونی بهتر می‌دانست.
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری اظهار کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی، قانون اساسی جمهوری اسلامی را مجتهدان از سراسر کشور نوشتند که مورد تأیید مراجع هست.
وی تصریح کرد: بر همه ما خصوصا نمایندگان است که قانون‌مدار باشیم و هرجا قانون برخلاف جناحشان بود، قانون را زیر سوال نبرند.
امام جمعه موقت بیرجند خاطرنشان کرد: آن‌چه در سال 1388 کشور را دچار مشکل کرد این بود که برخی از افراد، قانون‌مدار نبودند.
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری افزود: باید قانون‌مدار باشیم و مقام معظم رهبری در رأس قانونمداران هستند.
وی اظهار کرد: در برخی موارد، قانون پیش‌بینی نشده که ولایت فقیه برای همین است تا بن‌بست شکنی کند.
امام جمعه موقت بیرجند گفت: ولی فقیه شخصی قانون‌مدار است و فلسفه ولایت فقیه همین است که بن‌بست‌ها را باز کند.
حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری، شجاعت را ویژگی دیگر شهید مدرس عنوان کرد و افزود: نماینده باید با شجاعت تمام از دین، دنیا و منافع مردم دفاع کند.
 

دشمن از وحدت می ترسد

امام جمعه نهبندان در نماز جمعه این هفته با اشاره به نامه 31 نهج البلاغه و سفارش امیر مومنان به توبه،به این آموزه دینی پرداخت و گفت: خداوند توبه پذیر است و  از سیئات افراد می گذرد،هر چند سابقه معصیت داشته باشند.

وی افزود: پروردگار غالم در برابر نیرنگ های شیطانی که به کمر افراد بسته شده است راهی را برای بازگشت مفتوح گذاشته و آن توبه است تا یاس و نا امیدی بر جامعه حاکم نشود.
خطیب نماز جمعه نهبندان در ادامه با اشاره به میلاد نبی اکرم  به فلسفه نامگذاری هفته وحدت پرداخت و افزود:  قبل از انقلاب اسلامی اهل سنت 12 ربیع الاول را ولادت پیامبر و اهل تشیع 17 ربیع الاول  را ولادت پیامبر دانسته و این به دلیل درست ثبت نشدن تاریخ ولادت پیامبر گرامی اسلام است اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این تبدیل به یک نقطه قوت گردید و یک هفته جشن و سرور با نام هفته وحدت در بین شیعه و سنی برگزار می شود و خیرات و برکات بسیار فراوانی دارد.
حجت الاسلام خزاعی تصریح کرد: جامعه اسلامی اعم از شیعه و سنی برای شکست دادن دشمن که تفرقه افکنی بین مذاهب را در پیش گرفته است،باید وحدت خود را حفظ نموده وتاکید بر انجام مشترکات داشته باشند چرا که خدای واحد،پیامبر،قبله و کتاب واحد آموزه های مشترک جامعه اسلامی هستند و آنچنان باید مسلمانان بر مشترکات تاکید کنند که هیچگونه راه نفوذی برای دشمن باقی نگذارند و این سیره و روش علما است که بر وحدت تاکید دارند و مقام معظم رهبری نیز در همین خصوص فرمودند: هر ندای تفرقه انگیزی که از حلقوم شیعه و یا سنی بیرون بیاید و به وحدت ضربه بزند آن صدا،صدای دشمن است.
وی اظهار داشت: برای اینکه بدانیم اهمیت وحدت به چه مقدار است؟ و در سایر کشورها با تفرقه به چه میزان خون مسلمانان ریخته می شود؟ بایستی وحدت حفظ شود چرا که دشمن از وحدت می ترسد.
خطیب نماز جمعه نهبندان به 10 آذر سالروز شهادت شهید مدرس اشاره و افزود:شهید مدرس زبان گویای مردم بود و نمایندگان ما نیز باید او را الگوی خود قرار دهند چرا که انتظار مردم از نمایندگان هم همین است.
حجت الاسلام خزاعی به روز مقابله با ایدز اشاره و بیان داشت: با رعایت مسائل دینی و اسلامی و بهداشت می توان از انتقال و بروز این بیماری جلوگیری نمود.
وی به روز جهانی معلولان نیز اشاره و از مردم و مسئولین درخواست توجه بیشتر به این افراد را داشت.
خطیب نماز جمعه نهبندان با اشاره به مرجعیت مقام معظم رهبری در 11 آذر اشاره و افزود: در این بیست و اندی سال،جهان اسلام از فتاوای ایشان بهره مند شده است.
حجت الاسلام خزاعی در پایان با توصیه به مسئولین درخواست رسیدگی و رفع مشکلات مردم،پیش بردن پروژه های طولانی شده و اهتمام به موضوع اشتغال را داشت.
 

تنها با مقاومت، طعم شیرین پیروزی در حوزه اقتصاد حاصل می شود

امام جمعه بشرویه نیز در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان با تبریک فرا رسیدن ولادت با سعادت حضرت محمد  بیان کرد: هفته وحدت از ۱۲ ربیع الاول آغاز میشود و به روایت اهل سنت میلاد پیغمبر اکرم ۵۳ سال قبل هجرت بوده و به نقل  از مکتب شیعه میلاد این حضرت در ۱۷ ربیع به ثبت رسیده که بین این دو روایت را هفته وحدت نام گذاری شده است.
امام جمعه بشرویه با اشاره به خصلت های ویژه پیامبر و امامان معصوم گفت:باید با الگو برداری از رفتار ائمه اطهار زمینه ساز ظهور منجی عالم بشریت باشیم و چه بسا پیغمبر اکرم یک الگوی بزرگ در مهربانی است و می طلبد که پیروان حضرت هم از رفتار و گفتار ایشان تبعیت کنند.
وی افزود: وجود پیغمبر مایه خیر و برکت بوده است و حضرت محمد(ص) به عنوان الگو در کمک رسانی به مردم،خدمت به خانواده، وحدت امت مردم،تلاش در مبارزه با کفر و نفاق، جانفشانی برای اثبات دین اسلام بخشی می باشد.
شمس الدین با تاکید بر اینکه خلقت انسان برای بندگی کردن و حرکت در مسیر سعادت است گفت:حرکت در مسیر تعالی ،برای خودسازی و رسیدن به اوج قله است و راه آن تبعیت از دستورات حضرت حق و اولیای الهی است.
امام جمعه بشرویه افزود: مکتب الهی درس بزرگ خدمت رسانی به مردم را به همه مسلمانان و انسان های جهان یادآور میشود.
وی با اشاره به اینکه باید تلاش شود تا اوج محبت و دوستی بین برادران دینی برقرار شود گفت:نبی مکرم اسلام توصیه و سفارش های زیادی به دوستی بین مومنان داشته اند تا مشکلات همدیگر را مرتفع کنند.
شمس الدین تصریح کرد:کمک به مومنان گرفتار از نگاه پیامبر اکرم فضیلتی چه بسا بالاتر از روزه داری و اعتکاف دارد .
امام جمعه بشرویه با اشاره به اینکه مومنان خصم ظالم باشند گفت: برداشتن غمی از روی دل مومنان و مبارزه با ظلم بسیار توصیه شده است و کسانی که در برابر رنج مومنان بی تفاوت باشند مسلما بویی از دین اسلام نبرده اند.
وی افزود :خوشحالی دل مومنان باعث خرسندی خداوند متعال میشود.
شمس الدین در ادامه خطبه های نماز جمعه بشرویه با گرامیداشت سالروز شهادت شهید مدرس گفت:این شهید بزرگوار دارای شخصیتی شجاع و بزرگ بود که در برابر ظلم و ستم ایستاد و امروز نیز جایگاه ایشان زیارت گاه عاشقان ولایت شده است.
امام جمعه بشرویه افزود:شهید مدرس الگوی بزرگ برای نمایندگان است و در بین مردم بودن نماینده، از انتظارات است که باید حرف مردم را گوش کنند و پیگیر مشکلات باشد.
وی با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس خود را از مردم بدانند گفت:نیاز است نمایندگان مردم در روستاها و در بین آنان باشد و دردی از مردم بردارند.
امام جمعه بشرویه افزود: خانه ملت نقش اساسی در توسعه جامعه در حوزه های مختلف فرهنگی،اقتصادی و... دارد.
وی ،حق مردم مبارز ایران اسلامی را رسیدگی به مشکلات  دانست و گفت: ملت ما ملتی مبارز و مقاوم در تمامی صحنه های مختلف است و امروز اگر طومار داعش خبیث در هم پیچیده شده به واسطه همین مقاومت ها است و این روحیه باید در تمامی حوزه ها وجود داشته باشد.
شمس الدین افزود:  با نگاهی به تحرکات داعش میبینم اگر این جوانان غیور و انقلابی در میدان مبارزه با استکبار و ظلم ایستادگی نمی کردند،داعشی هایی که تا مرز های ایران آمدند امروز در خانه ما بودند.
امام جمعه بشرویه در ادامه با اشاره به اینکه طعم پیروزی در حوزه اقتصاد با مقاومت حاصل میشود  تصریح کرد: در حوزه اقتصاد نیازمند روحیه مقاومت و اتکا به اقتصاد مقاومتی هستیم تا نتیجه شیرین پیروزی را در این حوزه لمس کنیم و راه هایی مانند مذاکره با دشمن نتوانست مشکلات کشور را حل کرد.
وی افزود:هیچ کدام از مسلمانان زیرچتر استکبار نخواهند رفت و راه ما از مسیر هدایت های بزرگ پیغمبر اسلام می گذرند.
شمس الدین به روز دانشجو اشاره کرد و گفت: دانشجو محرک و مغز متفکر جامعه در حوزه های مختلف جامعه است و این قشر حساس جامعه مراقب باشند ابزار گروه های سیاسی نشوند.
امام جمعه بشرویه افزود:سیاسی بودن،مطالبه گری،عدالت خواهی،  ایجاد روحیه امید، مبارزه با یاس و نا امیدی از مولفه های یک دانشجو محسوب میشود تا بتواند فضای جامعه را به سمت شناسایی اسیب های جامعه پیش ببرد و سعی کنند تا وسیله بازی سیاسی افراد نشوند.
وی با اشاره به اینکه باید تلاش شود تا اختلاف افکنی بین برادران دینی ایجاد نشود گفت :نیاز است از آنچه باعث میشود تا دشمنان از آن به موجب اختلاف افکنی استفاده کند پرهیز شود و همگان قرآن را منشا رفتار خود قرار دهند و کسی آب به اسیاب دشمن نریزد.
شمس الدین افزود:ایجاد گروهک های تکفیری داعش با آموزش ها توسط اهل وهابیت در راستای اختلاف افکنی بین امت اسلام صورت گرفت.
امام جمعه بشرویه افزود:امت اسلام باید برای رسیدن به وحدت راهکارهایی از جمله مراجعه به قران،تحمل نظرات مخالف،دوری از تعصبات قومی و نژادی، آشنایی با نظرات شیعه و سنی و تقویت نقاط مشترک،راهکار برای رفع سوتفاهم ها،احترام به مقدسات را رعایت کنند.
وی  با اشاره به اینکه اوج گیری اختلافات بین مسلمانان باعث ظلم به بقیه میشود گفت:  کنترل افراد تندرو،ایجاد مرکز آموزشی و پژوهشی، ایجاد رسانه های مشترک بین شیعه و سنی از دیگر راهکارها برای کاهش اختلافات است.
شمس الدین به دیگر مناسبت های هفته اشاره کرد و به کارکنان مجموعه هوا و فضا فرا رسیدن سالروز این مناسبت را تبریک گفت.
گرامیداشت روز صنعت بیمه،تاکید بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و بیمه وسایل ،رعایت حال  مردم و جلوگیری از سخت گیری ها  توسط راهنمایی و رانندگی و پیشامدهای ناخواسته در شهرستان از دیگر  موارد مطرح شده در خطبه های نماز جمعه بشرویه بود.
امام جمعه بشرویه بر ساخت خانه های امن در بافت فرسوده تاکید کرد و گفت:  با توجه به وجود زلزله های پیاپی بویژه در استان های اطراف،می  طلبد تا کسانی که در بافت فرسوده شهرستان زندگی میکنند حتما به فکر ساخت خانه امن برای خود باشند تا در وقوع برخی بلایای طبیعی تلفات جانی نداشته باشیم.
 
 
آمارهای کاغذی رئیس جمهور با واقعیت زندگی مردم تناسب ندارد
امام جمعه زیرکوه نیز در خطبه‌های آئین سیاسی عبادی این شهرستان ضمن توصیه به تقوای الهی گفت: بهترین توشه حریم نگهداری برای خدای متعال است و از ویژگی های آن این است که باید برای خانه آخرت و سفر ابدی تدارک لازم را ببینیم.
امام جمعه زیرکوه با اشره به مناسبت های هفته جاری به ۱۲ ربیع روز میلادپیامبر اسلام به قول برادران اهل سنت اشاره کرد و خاطرنشان کرد: از این روز تا ۱۷ ربیع به قول مشهور شیعه به پیشنهاد مقام معظم رهبری و پذیرش آن با درایت امام راحل هفته وحدت نامیده شد.
وی با بیان اینکه منشا تمام گرفتاریهای جهان اسلام تفرقه است،اذعان داشت:وحدت مشقی است که همواره باید نوشت و درسی است که مکرر باید تکرار کرد .
امام جمعه زیرکوه بیان داشت: رفع اختلافات و تلاش برای حاکمیت دنیای اسلام  وحدت ضرورت دنیای اسلام است و باید در زندگی ما نهادینه شود.
خطیب جمعه زیرکوه به شهادت آیت الله مدرس و روز مجلس اشاره و‌گفت: شهید مدرس یک تنه در مقابل استبدا رضا شاه ایستاد و هزینه اش را هم پرداخت کرد که ایشان را به خواف تبعید کردند و سرانجام هم در کاشمر مسموم و سپس با پیچاندن عمامه ایشان را خفه کرده و به شهادت رساندند.
وی با بیان اینکه مدرس نمونه نماینده انقلابی و الگوی تمام عیار نمایندگان مجلس است،تاکیدکرد: مجلس در رفع گرفتاری ها انقلابی عمل کند، سیاسی عمل نکند به مشکلات مردم بپردازد و سیاسی کاری را کنار گذاشته و‌جهادی عمل کنند.
مرتضائی نیا به ۱۶ آذر روز دانشجو اشاره و‌گفت: این روز روز تولد مرگ بر امریکا و روز فرزندان نظام مقدس جمهوری اسلامی است و در پیشینه افتخار آمیز دانشجویان پیشگامی در مبارزه و مرگ بر آمریکاست.
امام جمعه زیرکوه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار محبان اهل بیت اشاره وخاطرنشان کرد: ایشان فرمودند: در مقابله با کفر و استکبار هر چه نیاز باشد کمک می کنیم .
وی سپس به اظهارات تلویزیونی ریاست جمهور محترم و ارائه گزازش جامع ۱۰۰ روزه گفت : آمارهای کاغذی با با واقعیت زندگی مردم تناسب ندارد  و رکود اقتصادی ، بیکاری ، فشار معیشتی بر مردم بیداد می کند.
امام جمعه زیرکوه به وضعیت نامناسب جسمی رهبر شیعیان بحرین اشاره و‌بیان داشت: سکوت  مجامع بین المللی نباید این گونه باشد و باید به مسئولیت انسانی خود در قبال ایشان عمل کنند و اگر صدمه ای به ایشان وارد شود باید رژیم آل خلیفه جوابگو باشد .
مرتضائی نیا با اشاره  به نشست ۴۰ کشور عربی برای مبارزه با تروریسم آن هم با شرکت مادر تروریسم یعنی آمریکا ،گفت: این ها می خواهند با مادر تروریسم قانون برای مقابله با ان وضع کنند که خودشان آن را به وجود آورده اند.
 
گزارشات برروی کاغذ رئیس جمهور با واقعیت تفاوت دارد
امام جمعه قاین نیز در خطبه‌های آئین سیاسی عبادی این شهرستان با تبریک هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم(ص) اظهار داشت: علت نامگذاری این هفته به دلیل اختلاف بر سر ولادت نبی اکرم(ص)است که بین علمای شیعه وسنی در این زمینه اختلاف است. ولذا این هفته به نام هفته وحدت نامگذاری شده است.
وی  درادامه بابیان این که برای اثبات وحقانیت اسلام می توان از مسائل فرعی به سمت مسائل اصلی یعنی توحید ونبوت وامامت پیش رفت گفت: قطعا اگر یک شخص دراین زمینه بخواهد تحقیق کند سالیان سال باید عمر کند.تا به نتیجه مطلوب برسد.
امام جمعه قاین  افزود: از دیگر راههای حقانیت اسلام نیز می توان از مسائل اصلی شروع کرد که یکی از مهم ترین شاخصه های تنومند درخت اسلام توحید است ونبوت ومعاد هم از دیگر شاخصه های این درخت تنومندهستند واگر با همین رکن رکین توحید بتوانیم شخص را قانع کنیم که ذات خداوند حق قابل دفاع است تمام مسائل دیگر با این رکن قابل اثبات است.
حجت الاسلام رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود به اختلاف بین شیعه وسنی در خصوص تعیین خلافت بعد از رحلت حضرت محمد(ص)اشاره کرد وگفت: بین سنی وشیعه بر سرهمین موضوع اختلاف وجود دارد ونباید بر سر مسائل دیگردراین زمینه  بحث وجدل کرد .
وی ادامه داد: اهل تسنن معتقدند که پیامبر انتخاب خلیفه را به مردم واگذار کردند وتشیع می گویند انتخاب خلیفه از ناحیه خداوند به پیغمبر معرفی شده است وپیامبر هم تا آخرین لحظه عمر خود خلیفه بعد از خودرا معرفی کرده اند ولذا باید به هوش باشیم که ما فقط در این مسئله با اهل سنت اختلاف نظر داریم وباید تلاش شود دراین زمینه در مباحث به نتیجه مطلوب برسیم .
حجت الاسلام رحمانی همچنین اظهارداشت: اهل تسنن می گویند که صحابه پیغمبر قابل نقد نیستند در حالی که فرهنگ  تشیع می گویدکه این قدر خوش باور نیستیم که اگر به صرف این که فردی محضر پیغمبر رادرک کند اوواکسینه از فسق وگناه شده باشدوجایش بهشت باشد پس ما می توانیم صحابه پیغمبررا هم نقد کنیم.
وی دربخش دیگری از سخنان خود نیز به جنگ جمل وطلحه وزبیر وعایشه  اشاره کرد وگفت: حق وباطل به وسیله شخصیت ها شناخته نمی شوند واگر شما می خواهید حق وباطل رااز روی شخصیتها  بشناسید اشتباه  می کنید
امام جمعه قاین گفت: این که فلانی رئیس جمهور ورئیس مجلس ونخست وزیر و.. بوده است وبرخی از روی این افراد حق وباطل را می شناسند اشتباه است واشتباه همین است که رجال وشخصیت ها را ملاک حق وباطل قرارداده اید زیرا هرچه شخصیت بزرگ باشد اگرچنانچه معصوم نباشد اشتباه اوهم  بزرگ وبزرگتر خواهد بود وراهش این است که حق وباطل را در قرآن بشناسید
وی تصریح کرد،انسانها را نمی شود ملاک حق وباطل قرارداد واین اشتباه است بلکه باید انسانها را باحق وباطل بسنجید وهرکدام به حق نزدیک تر بود ومطابق با حق بود ولو یک نوجوان ویا یک خانم تحصیل نکرده باشد وحق است ،بپذیریدواگر دیدید به باطل می خورد ولی یک دانشمند باشد آن دیگر باطل است.
حجت الاسلام رحمانی در خطبه دوم نماز جمعه با اشاره به شهادت آیت الله مدرس ونامگذاری روز مجلس گفت: دین مبین اسلام برای همه عرصه های زندگی قانون دارد ونمی شود دیانت را از مدیریت جامعه جدا کنیم وشهید مدرس در 94سال پیش جمله ای را بیان داشتند دیانت ما عین سیاست ماست، سیاست ما عین دیانت ماست
وی افزود:مدرس ابر مردتاریخ بود ونمایندگان مابایددر شجاعت وقانون گذاری وطهارت نفس وساده زیستی را از این شخص الگو برداری کنند
امام جمعه قاین  با اشاره به گزارشات رئیس جمهور در چند روز پیش گفت: جناب آقای رئیس جمهورانصاف این است که  گزارش ها بر روی کاغذ با واقعیت های عینی تفاوت دارد ،فقر بیداد می کند ،بیکاری طاقت جوانان را بریده است،مسئله ازدواج جوانان در گرو اشتغال آنان است وجوانان ما به دلیل بیکاری نمی توانند ازدواج کنند وباید یک فکر اساسی برداشته شود.
حجت الاسلام رحمانی در ادامه گفت: خواهران نیاز است که 15درصد مشاغل دولتی از جمله مامایی ومعلمی وپرستاری ومهد کودک هارا برعهده داشته باشند ودیگر مشاغل را به جوانان ومردان بسپارند تا آنها هم بتوانند در برخی پست ها مشغول به کار شوند ومشکلات بیکاری آنان تا حدودی حل شود.
امام جمعه قاین در بخش پایانی سخنان خود گفت: امامت جمعه یک پست دولتی نیست واین  مسئولیت برا من وامثال من پشیزی ارزش ندارد وجز این که بتوانیم گره ای از مشکلات  جامعه اسلامی ومسلمین بگشاییم .
وی افزود:در همین جا از تریبون نماز جمعه به مجموعه فرمانداری،بخشداری،شهرداری،شورای شهر ونماینده شهرستان وتمام مسئولین  اعلام می کنم که شخص خودم ومهر وامضای بنده در هر جایی که نیاز است برای رفع مشکلات در خدمت هستم وحتی اگر نیاز باشد تا تهران هم همراه می شوم ودر خدمت هستم وفردا کسی نگوید وحدتی وجود نداردوبدانید  با هیچ کس اختلاف ندارم واز روز اول گفته ام جاذبه بی نهایت ودافعه به قدر ضرورت
مجددا اعلام می کنم تا هر جایی که حضور من  برای گره گشایی موثر باشم در هر نقطه ای از کشور با مسئولین همراه می شوم ودر غیر این صورت اگر کم کاری بدون دلیل از مسئولی  ببینم در همین جا این افرادرا به مومنین معرفی خواهم کرد.
 
گزارش صد روزه رئیس جمهورنشان دهنده واقعیت ها نبود
امام جمعه موقت فردوس نیز در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان گفت: پیامبراکرم (ص) وپیروانش کانون شدت وغفلت دربرابر دشمن انداما با خودشان ودربین خودشان مهربانند.
حجت الاسلام والمسلمین شهریاری در ادامه گفت: وهابی ها دقیقا نکته مقابل پیامبراسلام هستند و خوشحالی مسلمانان زمانی است  که آنهایی که ادعای اسلام دارند ولی به آن عمل نمیکنند ریشه آنان کنده شود .
وی خاطرنشان کرد: شیعه و سنی بدانند که اگر می خواهیم دشمن را از سر راه برداریم باید ید واحد باشیم تا عیچکس نتواند در برابراسلام وکشورهای اسلامی قد علم کند.
امام جمعه موقت فردوس همچنین تاکید کرد: رفع اختلافات و درگیری هاباید در راس امور باشد دشمن اسلام صهیونیست و نظام سلطه است که در راس این ها آمریکا و اسرائیل وجود دارد و شدت و غلظت در برابراین ها تنها با اتحاد رخ ‎‏‎‌‌‌‌‎‏‎‌‌‌‌‌‎‏میدهد.
شهریاری در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس گفت: در تمام اسلام بایدسیاست و دیانت یکی  باشد افراد باید سیاسی باشند اما سیاست زده نه.اما متاسفانه برخی از نمایندگان مجلس که سر سفره امنیت نظام نشسته اند زیر نامه تقدیر از سردار سلیمانی را امضا نمی کنند.
وی با اشاره به روز قانون اساسی و تصویب آن گفت: قانون اساسی عالی ترین سند حقوقی یک کشور است و تخلف ازقانون به تصریح مراجع نظام حرام است.
شهریاری با اشاره به روز جهانی معلولین  از مسئولین خواست تا در باره این قشر هرچه خدمات مابقی افراد می گیرند برای معلولین نیز همانطور باشد.
وی با اشاره به روز دانشجو نیز گفت: بصیرت وآگاهی ٬ آرمان گرایی٬ ومعنویت سه ویژگی یک دانشجوست و آرمان گرایی یعنی دانشجو بتواند کشورش را به جایی برساند که دشمن نمیخواهد دانشجویی که با معنویت گره خورده است راه را گم نمیکند.
امام جمعه موقت فردوس در خصوص گزارش ۱۰۰ روز ه رئیس جمهور گفت: گزارش باید به گونه ای باشد تا مردم سطح پایین جامعه  دیده شونداما گزارش رئیس جمهور اینطورنبو د و واقعیت ها راگزارش نداد وبیکاری ورکود همچنان ادامه دارد.
وی گفت: ۱۸ ماه از حصرخانگی شیخ عیسی قاسم می گذرداین حبس و ندادن خدمات آتش زیرخاکستر مردم را زنده خواهدکردو آن وقت است که دیگر آل سعود نخواهدماند.
شهریاری ضمن تقدیر تشکر از شهرداروشورای شهربه خاطر جشن بزرگ روز فردوس  از آنان خواست تا در جشن های آینده فرهنگ ها ناب و خوب فردوس مانند حجاب کامل بانوان بزرگان و شخصیت های عالم فردوس رابزرگتر کنند.
 
دشمنان بیش از پیش دنبال اختلاف افکنی بین مسلمانان هستند
امام جمعه طبس نیز در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان با اشاره به هفته وحدت افزود: امروز دشمنان بیشتر از گذشته دنبال اختلاف افکنی بین مسلمانان و قبایلی که در ایران هستند، بین مردم و مسئولین است.
وی ادامه داد: آن داعشی که هدف آن تشکیل حکومت اسلامی مورد نظر آمریکا بود توسط نیروهای مقاومت و تفکر بسیجی شکست خورد.
امام جمعه طبس گفت: دشمنان دست از اختلاف افکنی برنمیدارند و در چند روز گذشته داعش در مصر و جاهای دیگر به کشتار مردم دست زدند.
وی افزود: وحدت و همدلی در بین همه مسلمانان وجود دارد و در کشور ما پس از انقلاب این هفته برکات زیادی داشته و دارد.
حجت الاسلام مهاجریان مقدم با اشاره به سالروز شهادت شهید مدرس، روز مجلس گفت: نامگذاری سالروز شهادت شهید مدرس به نام روز مجلس به این معناست که نمایندگان مجلس با شهامت و شجاعت باید مدرس‌گونه باشند و نگذارند طرح های مرموزانه تصویب شود.
امام جمعه طبس با اشاره به روز جهانی معلولان گفت: باید به فکر معلولان جامعه باشیم و برای حل مشکلات آنها تلاش کنیم و رفت و آمد در خیابان ها از جمله مشکلات آنان است که حتما مسئولین توجه کنند.
وی با اشاره به ارسال کمک های علما و طلاب و مردم طبس به مناطق زلزله زده کرمانشاه و تحویل آن به امام جمعه کرمانشاه افزود: امام جمعه کرمانشاه بسیار تشکر کردند.
حجت الاسلام مهاجریان مقدم ادامه داد: ایشان به من ماموریت دادند تا به مردم و مسئولین طبس و به خانواده شهدا سلام و تشکر ایشان را ابلاغ کنم.
امام جمعه طبس با اشاره به زلزله کرمان گفت: زلزله کرمان خسارت مالی داشته است اما خسارت جانی آن اعلام نشده است که امیدواریم خسارت جانی نداشته باشد.
وی گفت: باید مراقب باشیم گاهی حوادث نتیجه رفتار و کردار ماست گرچه وقتی بعضی از حرف ها را میزنیم بعضی از دوستان در فضاهای مجازی علیه من خیلی چیزها می نویسند.
امام جمعه طبس افزود: من از آنها تشکر میکنم که به یاد ما هستند، آنها توصیه می کنند که «آقای امام جمعه برو مطالعه کن»، خیلی ممنونم مطالعه هم می کنم.
وی ادامه داد: من میدانم عامل طبیعی زلزله چیست و در خیلی از جاها هم این را توضیح داده ام و بی سواد نیستم که برخی میگویند مطالعه کن.
حجت الاسلام مهاجریان مقدم گفت: زلزله رویداد طبیعی است اما این که کجا زلزله بیاید یک مقدار آن امر خدا و مقداری اعمال مردم در آن نقش دارد.
وی افزود: لازم هم نیست که همه کسانی که دچار زلزله شدند خدای نخواسته گناهکار باشند بلکه آتش که گرفت خشک و تر با هم می سوزد.
 
انتهای پیام/
 

دیدگاه شما

آخرین عناوین