khamenei.ir
محل تبلیغ شما
شماره مطلب: 19088
1396-09-14 12:18
جمعی از کشاورزان روستای چاهداشی به نرسیدن حق آبه کشت به زمین های کشاورزی گلایه مند هستند.

به گزارش نهبندان خبر،کشاورزان روستای چاهداشی از عدم شارژ آب کنتورهای کشاورزی و نرسیدن به حق آبه کشت به زمین های کشاورزی گلایه مند و درخواست شارژ مجدد دارند.

حسنی یکی از کشاورزان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت:در ابتدای سال زراعی، مصرف 6 ماه از حق آبه و کنتورهای کشاورزی شارژ می شود اما این شارژ تنها 3 ماه را جوابگو  و پس از آن به دلیل مصرف زیاد، آب هوشمندانه ،قطع و کشاورزان قادر به آب دهی محصول نیستند.

وی افزود: حال که فصل و زمان کاشت محصولاتی چون گندم و جو را به پایان رسانده و زمان نیاز به آب و آبیاری فرا رسیده است، شارژ کنتور قطع و سبب از بین رفتن محصول می شود،شرایط به گونه ایست که جوانه های گندم و جو زرد شده و از بی آبی رنج می برند.

محمد علی شهابی مدیر امور منابع آب شهرستان نهبندان در پاسخ به گلایه و عدم رضایت کشاورزان چاهداشی گفت :ایران با توجه به ریزشهای کم جوی و نامناسب بودن پراکنش زمانی و مکانی بارندگیها در زمره کشورهای خشک و نیمه خشک محسوب می شود و استان خراسان جنوبی نیز از استانهای کم آب ایران می باشد(متوسط بارندگی سال آبی 94-93: 100.46 میلیمتر).

لازم به ذکر است که متوسط بارندگی شهرستان نهبندان در سال آبی 94-95 88.3 میلیمتر بوده است که نسبت به متوسط بارندگی سال آبی 93-94 با میزان بارندگی معادل 114.89 میلیمتر، 23 درصد کاهش را نشان می دهد.

  وی افزود: سالهاست ،کشور به دلیل برداشت بی رویه از منابع آب زیر زمینی با خطر افت دایم سطح آب زیر زمینی و تخریب منابع آب روبه رو است.

شهابی با تاکید بر اینکه بهره برداران از منابع آب زیرزمینی که بیشترشان کشاورزان عزیز هستند، به لحاظ جلوه ی ظاهری توسعه ی کشاورزی و افزایش محصولات، آگاهانه یا ناآگاهانه با برداشت بیش از حد ظرفیت از مخازن آب زیر زمینی صدمات جبران ناپذیری به این منابع ارزشمند وارد آورده اند؛ به گونه ای که در حال حاضر بیش از نیمی از دشت های استان در وضعيت ممنوعیت و دو محدوده در وضعیت ممنوعه بحرانی هستند؛اظهار داشت:  كنتورهاي هوشمند آب و برق مي تواند به عنوان ابزاري كارآمد در اين بخش جهت استفاده ي بهينه از آب هاي زيرزميني مورد استفاده قرار گيرد.

وی همچنین با یادآوری این موضوع که حق آبه هر چاه کشاورزی مطابق با حجم برداشت مجاز سالیانه طبق پروانه بهره برداری به کنتور هوشمند انتقال می یابد افزود:مدیریت بهینه مصرف آب امکان ذخیره آب برای سال بعدي نيز، امکان پذیر می گردد.

شهابی گفت: به منظور جلوگیری از ضرر و زیان ناشی از اتمام حق آبه، سطح زیرکشت می بایست با توجه به تجربه به دست آمده در سالهای اخیر متناسب با حجم تخلیه سالانه مندرج در پروانه بهره برداری صورت گیرد.

وی تصریح کرد: این اداره با اعتقاد به نقش مهم و تاثیرگذار تعامل دوسویه و مشارکت بهره برداران چاههای کشاورزی در مدیریت مصرف آب علاوه بر آموزش چهره به چهره کشاورزان هنگام مراجعه به اداره منابع آب، نسبت به برگزاری جلسات اطلاع رسانی-آگاهی بخشی با موضوع عملکرد کنتور هوشمند آب و برق ویژه بهره برداران چاههای کشاورزی محدوده مطالعاتی دهنو-میغان(چاهداشی و مهدی آباد) اقدام نموده است.

شهابی در پایان اظهار کرد:با توجه به کسری مخزن محدوده مطالعاتی دهنو- میغان(چاهداشی)، که به عنوان قطب کشاورزی شهرستان نهبندان نیز شناخته می شود، در صورت اقدام موثر توسط کشاورزان عزیز در خصوص تغییر شیوه های آبیاری، تغییر الگوی کشت و همچنین مدیریت بهینه مصرف آب دچار مشکل ناشی از اتمام حق آبه نخواهند گردید.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین