khamenei.ir
محل تبلیغ شما
شماره مطلب: 20531
1396-10-02 07:54
نهبندان عزیز به فراموشی سپرده شد، مسببین این امر از سه گروه خارج نیستند، اول مردم که متاسفانه مطالبه گر نیستند، نه تنها کم توقع بلکه بی توقع اند، دوم نمايندگان دولت ها که همان فرمانداران از بدو تاسیس آن هستند و سوم نماینده گان مردم در مجلس،

به گزارش نهبندان خبر، به نام خداوند جان و خرد "من با سفر به شهرستان محروم نهبندان میخواهم توجه مسئولین سطوح مختلف دولتی و استاني را به طور کامل به این منطقه و مناطقی از این قبیل جلب کنم.... اگر ده برابر بیست سال گذشته انقلاب نیز کار انجام شود باز هم حق این مناطق ادا نخواهد شد." (مقام معظم رهبری در دیدار با مردم شهرستان نهبندان در تاریخ هفتم شهريور ماه هزار و سیصد و هفتاد و هشت)

اما امروز ۱۸ سال از آن تاریخ و دیدار بابرکت گذشت، نه تنها توجه مسئولین سطوح مختلف دولتی جلب نشد و ده برابر که هیچ دو برابر بیست سال گذشته آن زمان کار نشد، بلکه نهبندان عزیز به فراموشی نیز سپرده شد، مسببین این امر از سه گروه خارج نیستند، اول مردم که متاسفانه مطالبه گر نیستند، نه تنها کم توقع بلکه بی توقع اند، دوم نمايندگان دولت ها که همان فرمانداران از بدو تاسیس آن هستند و سوم نماینده گان مردم در مجلس،

اگر هر کدام یک قدم اساسی بر می داشتند چندین گام جلوتر از این بودیم، هر چند خدماتی انجام داده اند که ما قدردان آنها هستیم، اما حق مردم خیلی بیشتر از این بود.

اما بعد، توسعه بی شک نیازمند برنامه ریزی راهبردی متناسب با پتانسیل های منحصر به فرد جامعه می باشد، نهبندان نیز این پتانسیل ها را داراست فقط باید معرفی در سطح داخلی و بین المللی صورت گیرد، و مبنای این معرفی میتواند دعوت از نخبگان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی، سیاحان و گردشگران برای بازدید از نهبندان باشد،

در این گفتار به مناسبت ایام تصویب بودجه در کشور، مختصرا پتانسیل های منحصر به فرد شهرستان نهبندان را معرفی می کنیم، که با مدنظر قرار دادن اعتباری برای آنها میتوانیم راهبردی برای توسعه شهرستان ترسیم کنیم .

پتانسیل گردشگري : نهبندان با دارابودن گنج های بی پایانی چون بیابان لوت که ثبت جهانی شد، ریگ یلان که مرتفع ترین تپه های ماسه ای خاور میانه هست، قناتهاي تاریخی، دیار اسبادهاي جهان، قلعه تاریخی شاهدژ که جزء معدود قلعه ها و بزرگترین قلعه هاي سنگی ایران است، نزدیکی به کلوت ها و کوه های مینیاتوری غرب نهبندان و روستای هدف گردشگری دهسلم، قطب گردشگری شرق ایران می باشد، تراکم این حجم از جاذبه و اثر تاریخی در کمتر جایی از ایران وجود دارد.

پتانسیل معادن : در بحث معدن متاسفانه ما خام فروشیم، یکی از بهترین گزینه های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران معادن میباشد معادني بکر، بازار فروشی گسترده در استان های خراسان، سیستان و بلوچستان و بازار به مراتب مصرفی افغانستان که با وجود مرز مشترک هیچ سهمی از این بازار بزرگ مصرفی نداریم و غالبا غیر بومیان دیگر استانها از این بازار منتفع میشوند.

پتانسیل دام پروری : نهبندان قطب پرورش شتر در ایران است اما با این روند انتقال شتر زنده از نهبندان به دیگر مناطق ايران، این انحصار ممکن است دیگر در تصرف نهبندان نباشد، با اصلاح نژاد شتر و صنعتی شدن در پرورش شتر به خصوص شتر شیری، و بهره برداری از کشتارگاه صنعتی که معلوم نیست چرا بهره برداری از آن این قدر به تاخیر افتاده، پرورش دهندگان این حیوان قطعا اوضاع بهتری خواهند داشت،

پتانسیل کشاورزی : شهرستان نهبندان جزء بهترین مناطق برای کشت زيتون و پسته و فرآورده های مرتبط با آن می باشد، مبنای استفاده از این امتیاز صنعتی شدن در آبیاری کشاورزی ست، که قطعا در بودجه سال آینده ردیفی باید برای آن پیش بینی شود .

پتانسیل فرهنگي : نهبندان معدن مردم شناسان و باستان شناسان خواهد بود ، دارا بودن مناطق باستانی بکر و مردمی از اقوام و فرهنگ های مختلف از جمله فارس، بلوچ، سیستانی، عرب و ... در کنار هم میتواند توجه عده زیادی از مردم شناسان و جامعه شناسان و باستان شناسان را به خود جلب کند.

پتانسیل تولیدات سینمایی : با وجود تمام این منابع منحصر بفردی که داریم، نتوانسيم این منابع را در یک مستند تلوزيوني فاخر درآورده و به دنیا معرفی کنیم، این گام مهم ترین گام در شناساندن و به تبع آن جذب گردشگر مي باشد. بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و راه اندازي توربین های بادی، با توجه به بادهای ۱۲۰ روزه این منطقه یکی از قابلیت های جذب سرمایه، این امتیاز خداداديست که قطعا با افزایش قدرت چانه زنی می شود در این زمینه اقدام موثری انجام داد.

پتانسیل توليد گیاهان دارويي : سرمایه بازار گیاهان دارویی در جهان هر روز در حال افزایش است و در حالی که ما دارای بهترین شرایط برای تولید این گیاهان را داریم اما متاسفانه هیچ سهمی از این بازار نداریم.

  افزایش قدرت چانه زنی نمایندگان دولت و ملت و جلب نظر و مشارکت دستگاههای اداری در عرصه های مختلف اجتماعی ، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی برای نهبندان و انتقال مزایا از مرکز به نهبندان با کمک مسؤلین، مردم و خیرین داخلی و بین الملی کمک شایانی به این شهرستان محروم خواهد کرد .

انتظار می رود نمایندگان دولت و مجلس در شهرستان نهبندان با پالایش قوانین مربوط به مناطق محروم و تمهیدات حقوقی و قانونی برای تسهیل زندگی مردم قدمی بردارند و امتیازاتی برای شهرستان در نظر گیرند،از جمله : تخفیف در پرداخت قبوض خدماتی سهمیه برای تجهیز کادر پزشکی و پرستاری و اداری شهرستان معافیت از آزمونهای استخدامی متاسفانه کیفیت آموزشی در شهرستان نهبندان قابل مقایسه با شهرستان های دیگر استان نيست.

از ۶۰ نیرویی که به عنوان مستخدم جذب و اکنون معلم شدند تا اتفاقات جدید در آموزش و پرورش شهرستان، و نداشتن اعضای هیات علمی دانشگاه در دانشگاههای شهرستان و همه و همه باعث پایین آمدن سطح علمی فرزندان شهرستان شده، و چه بسا دانش اموختگاني که با سخت کوشی در آزمون های استخدامی هم قبول می شوند به واسطه نداشتن نفوذ در استان غالبا حق این جوانان تضییع می شود.

امروزه توسعه دانایی محور است، باید در آموزش عالی تلاش بیشتر و توان بیشتری ايجاد شود، جذب رشته های خاص متناسب با پتانسیل های منحصر به فرد شهرستان از جمله گردشگری، معدن،گیاهان دارویی دام پروری و اصلاح نژاد، جذب دانشجو در مقاطع ارشد و دکتری با جذب بهترین اساتید پروازی و تحقیق توسط این قشر در مورد منابع نهبندان و شناساندن آن به بهترین نحو باعث ایجاد توسعه پایدار در شهرستان می شود.

انشاءالله نماینده محترم شهرستان های نهبندان و سربيشه در راستای فراخوانی که در جهت معرفی نیازمندی های شهرستان داده اند بتوانند تنظیم بودجه شهرستان را با در نظر گرفتن موارد مذکور و دیگر اولویت‌های شهرستان انجام داده و کسب اعتبار نمایند.

 علي اكبر هاشم زهي ، كارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسي و مدرس دانشگاه

انتهای پیام/

دیدگاه شما