khamenei.ir
محل تبلیغ شما
شماره مطلب: 21273
1396-10-18 13:30
نیروهای بسیج سازندگی شهرستان نهبندان با راه‌های کنترل و پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان آشنا شدند.

به گزارش نهبندان خبر،محمد راه انجام رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان در گفتگو با خبرنگار نهبندان خبر  اظهار کرد: جهت افزایش آگاهی نیروهای بسیج سازندگی در خصوص بیماری آنفلوانزا و گزارش به موقع موارد مشکوک در روستا ها و همکاری با شبکه دامپزشکی در بحث معدوم سازی کانونهای احتمالی بیماری، کلاس آموزشی آشنایی با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با همکاری معاونت بسیج سازندگی شهرستان  در سالن جلسات شبکه دامپزشکی برگزار شد.

وی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را یکی از خطرناک ترین بیماری مشترک بین انسان و دام عنوان کرد و افزود: تمام پرندگان نسبت به این بیماری حساس هستند، اما مرغ، خروس و بوقلمون از همه حساس ترند و تلفات نیز در این بیماری ناگهانی و دارای روند افزایشی است.

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان به علائم بالینی بیماری اشاره نمود و افزود: علائم بالینی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شامل شروع ناگهانی تلفات با روند افزایشی در گله، کاهش شدید مصرف دان، علائم تنفسی حاد، سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا است.

راه انجام ادامه داد: آگاهی و رعایت بهداشت پرورش طیور و ماکیان بخصوص در روستاهای شهرستان مهمترین رکن در کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد طیور است.

وی تاکید کرد: عرضه، کشتار و حمل و نقل غیربهداشتی مرغ زنده در سطح شهرها و روستاها یکی از فاکتورهای مهم انتقال و انتشار این بیماری محسوب می شود.

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان خاطر نشان کرد: در این دوره آموزشی جهادگران بسیجی با راه‌های انتشار و انتقال بیماری، علائم و راه‌های کنترل و پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و همچنین در خصوص نحوه همکاری با شبکه دامپزشکی در زمان قبل و پس از وقوع بیماری آشنا شدند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما