khamenei.ir
محل تبلیغ شما
شماره مطلب: 21597
1396-10-28 16:07
یکی از مراجع تقلید گفت: طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها بسیار آزاردهنده است و این امر زیبنده دستگاه قضایی جمهوری اسلامی نیست.

به گزارش نهبندان خبر،آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه و هیئت همراه با اشاره به اهمیت قوه قضائیه در جامعه اسلامی اظهار کرد: دستگاه قضایی یک جامعه، مانند تابلویی است که مردم همه خوبی‌ها و بدی‌ها را در این تابلو می‌بینند و طبعا این دستگاه با سایر دستگاه‌های کشور متفاوت است چرا که با همه مردم در ارتباط است.

وی با تأکید بر اصلاح قوه قضائیه در کشور افزود: اصلاح دستگاه قضاییه اصلاح جامعه است و در این ارتباط هر چقدر کار شود خوب است.

این مرجع تقلید با انتقاد از بی حوصلگی بعضی قضات افزود: متاسفانه مشاهده می‌شود که بعضی قضات آن صبر و حوصله کافی در امر قضا را ندارند و زود عصبانی می‌شوند و لازم است که قضات تمرین صبر و حوصله کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به عهدنامه مالک اشتر و توصیه حضرت علی (ع) به قضات گفت: قاضی‌ نباید از یک پرونده به صورت بدون تحقیق لازم بگذرد و قضاوت کند، بلکه لازم است همه جوانب امر دیده شود و تحقیقات کافی در این عرصه صورت گیرد.

وی با اشاره به اهمیت صلح و سازش و نقش قضات در آموزش این امر به مردم بیان کرد: خیلی از قضات می‌توانند مردم و طرفین دعوا را با یکدیگر آشتی دهند و به آنها نحوه صلح و سازش را آموزش دهند و این کار می‌تواند تعداد پرونده‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

این مرجع تقلید، طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها را مشکل مهم دیگر مردم در مراجعه به دستگاه قضایی دانست و تاکید کرد: طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها بسیار آزار دهنده است و این امر زیبنده دستگاه قضایی جمهوری اسلامی نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی، نظارت کافی بر وکلا را خواستار شد و گفت: متأسفانه گاهی اوقات بعضی از وکلا در روند دادرسی سنگ‌اندازی می‌کنند و باعث طولانی شدن روند دادرسی می‌شوند که لازم است فکری برای این موضوع شود.

م:خبرگزاری فارس

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین