khamenei.ir
محل تبلیغ شما
شماره مطلب: 24418
1397-01-19 08:00
با آغاز فصل بهار،کوچ عشایر و دامداران شهرستان نهبندان آغاز می شود اما این کوچ به دلیل خشکسالی و عدم بارش باران در بیشتر مناطق این شهرستان انجام نمی شود و دامداران و عشایر قرار را بر فرار ترجیح می دهند.

به گزارش نهبندان خبر،با آغاز فصل بهار،کوچ عشایر و دامداران شهرستان نهبندان آغاز می شود اما این کوچ به دلیل خشکسالی و عدم بارش باران در بیشتر مناطق این شهرستان انجام نمی شود و دامداران و عشایر قرار را بر فرار ترجیح می دهند.

میزان بارندگی در شهرستان نهبندان 14 درصد اعلام شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 77 درصد کاهش را نشان می دهد و این زخمی بزرگی بر زخم های عشایر این مرزو بوم است.

کم آبی و کمبود علوفه به معضلی پر التهاب برای عشایر و دامداران تبدیل شده است.

روزانه افراد بی شماری را مشاهده می کنیم که از روستا و آبادی های شهرستان به شهر مراجعه و تقاضامند خرید جو و خوراک مورد نیاز دام  هستند،گویا زندگی عشایری و دامپروری از مفهوم اولیه خود دور گشته است.

اساس اقتصاد و زندگی کوچ نشینی بر پایه دامپروری است و دام بنیان معیشت زندگی عشایر را تشکیل می دهد و بر این اساس آب و علف مهم ترین نیاز عشایر و بهانه ای برای کوچ است.

خشکسالی های پی در پی، دامپروری در فضای باز را به سوی دامداری به فضای بسته سوق داده است.

خشکسالی در این شهرستان ختم به عشایر نمی شود،بلکه دامنه خشکسالی آنقدر گسترده است که شترهای منطقه نیز برای نجات از گرسنگی و تشنگی،شبانه به مزارع وباغات کشاورزی چاهداشی هجوم می آورند و خسارات بسیاری به بار آورده اند.

طبیعت بهاری نهبندان با سایر فصول تفاوت چندانی ندارد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما